A hívő jellemünk próbája
Az igének pedig cselekvői legyetek, és ne csupán hallgatói, mert ezzel megcsalnátok önmagatokat.(Jak 1:22 Budai)
Jakab szerint önbecsapás, mikor Isten Igéjét hallgatjuk, de nem engedjük, hogy át is formáljon bennünket. Azt gondoljuk, hogy a tudás gyarapítása szellemi érettséget eredményez bennünk. Az érettség azonban nem csak ismeretből áll. Az érettség egy jellemvonás, ún. karakter. Sok embernek van komoly igeismerete, mégis szellemi értelemben csak törpének számítanak.
Isten Igéjét át kell ültetnünk a gyakorlatba is. Folyamatosan alkalmaznunk kell azt a saját életünkben, a saját életünkre nézve is. A tudásunk gyarapítása valójában az Isten előtti felelősségünket növeli meg. Minél többet tudunk, annál több dologért tartozunk számadással. Mit teszek azzal, amit már tudok? Lukács 12.48. szerint:
"...Akinek sokat adtak, attól sokat kívánnak, és akire sokat bíztak, attól többet kérnek számon."(MBT)
Máté evangéliumában Jézus beszél a bölcs és a bolond házépítőről (Máté 7). A bolond homokra épített. Ő hasonló ahhoz, aki hallotta ugyan Isten szavát, de nem aszerint cselekedett. Bölcs ember pedig az, aki miután meghallotta Isten Igéjét, azután elment és őszintén igyekezett megvalósítani azt a saját életében.
Jézus mondja:
...Ha tudjátok ezeket, boldogok lesztek, ha cselekszitek ezeket.(Ján 13:17 Károli)
Szerintem a lelkileg érett hívő legegyszerűbb meghatározása valahogy így hangzik: "Az Ige megcselekvője!"
Nem csak meghallanunk kell az Igét. Gondosan meg is kell szívlelnünk azt!
Mindegyikünkre igaz az az állítás, hogy sokkal több szellemi igazságot ismerünk, mint amennyit beillesztettünk volna az életünkbe. Nem szükséges többet ismernünk, már eleget tudunk. Csak arra volna szűkségünk, hogy a gyakorlatban is alkalmazzuk, amit megtanultunk.
Legyetek az Igének cselekvői!
Engedd, hadd mondja meg Isten, ki vagy te
„Nem Jákób lesz ezután a neved, hanem Izráel” (1Mózes 32:29)
Nem kell ugyanannak maradnunk. Ebben a változásban új személyazonosságot kapunk. Nézd Jákóbot a Teremtés könyvében. Mikor Jákób bevallotta viselkedését, Isten új személyiséget adott neki.
Figyeljük meg, hogy három dolog történik.
Isten teljesen új személyazonosságot ad Jákóbnak (1Mózes 32:29)
Lényegében Isten ezt mondja: „Tudom, hogy kifulladtál, tudom, hogy épp csak megtűrt vagy, de én látom benned a herceget. Minden érzelmi kiborulásod, minden bizonytalanságod ellenére, mindazon dolgaid ellenére, amikről nem akarod, hogy bárki is tudjon, én egy herceget látok.” Ma Isten sokunknak mondja: „Minden bűnöd, gátlásod ellenére egy herceget / hercegnőt látok benned. Valami nagyszerű lehetsz. Az lehetsz, amire teremtettelek.”
Isten megáldotta Jákóbot / Izráelt (1Mózes 32:30)
Mélyen legbelül, kétségbeesetten vágyjuk Isten áldását. Ha azonban akarjuk Isten áldását, akkor meg kell tennünk azokat a lépéseket, amiket Isten elvár tőlünk.
Isten sántává tette Jákóbot / Izraelt (1Mózes 32:32)
Emlékezzünk, hogy mikor küzdöttek, Isten kificamította Jákób csípőcsontját. Jákób sántítva ment tovább, és ez naponta emlékeztette, hogy Istentől függ.
Isten a legmélyebb munkáját végzi az életedben, mikor a személyazonosságoddal foglalkozik, azzal, hogy ki vagy, hogy hogyan lásd magad. Mindig úgy fogsz cselekedni, ahogyan gondolkozol magadról. Isten tehát a legmélyebb változást azzal hozza az életedbe, hogy megváltoztatja az önmagadról alkotott képedet.
Azt mondja: „Engedd megmutatnom, hogy én hogyan látlak téged.” Amikor úgy látod magad, ahogy Isten lát, meg fog változni az életed.
Beszéljetek róla:
* Kérted már Istent, hogy áldja meg az életed? Ha igen, akkor elérhetővé tetted-e magad, hogy meghalld Isten utasításait, hogy megtehesd azokat a lépéseket, amiket Isten vár tőled?
* Mikor Isten nézőpontjából nézed magad, mennyire látszol másnak?
Meggyőződésem határozza meg életvitelemet
"A hit pedig a remélt dolgokban való bizalom, és a nem látható dolgok létéről való meggyőződés." (Zsid 11,1)
A szótárak meghatározása szerint a meggyőződés erős hit. A meggyőződés valójában ennél sokkal több. A meggyőződés magában foglalja, hogy mit tartasz értékesnek, mi iránt vagy elkötelezett, mik motiválnak.
A meggyőződés szónak az a definíciója tetszik legjobban, amit a nagy bibliatanítótól, Howard Hendricks-től hallottam: "A hit az, amiért vitába szállsz, a meggyőződés az, amiért meghalni is hajlandó vagy."
Meggyőződésem határozza meg életvitelemet. Ez vesz rá, hogy kiálljak valami mellett, és hogy aszerint cselekedjek, amit értékesnek tartok.
Mikor kereszténnyé válsz, először gyakran csak azért teszel dolgokat, mert más keresztények körülötted ezt sugallják, őket másolod. Lehet azért imádkozol, olvasod a Bibliát és jársz istentiszteletre, mert ez áll példaként előtted.
Ez rendben is van fiatal keresztényként, a kisgyerekek is hasonló módon tanulnak. Azonban ahogy növekedünk, végül is ki kell hogy alakuljon bennünk az ok, miért is tesszük azt, amit teszünk. Ez az ok válik aztán a meggyőződésünkké.
A bibliai meggyőződések lényegesek lelki fejlődésünk, éretté válásunk szempontjából. Ironikus, hogy manapság az emberek gyakran hangoztatják meggyőződésüket kevésbé fontos ügyekben (foci, divat, stb), míg alig van meggyőződésük nagyobb ügyekben (mi helyes és mi helytelen).
Gondolj Jézussal tett utadra és sorold fel mi felől vagy meggyőződve. Elég erős a meggyőződésed a nagyobb ügyekkel kapcsolatban?
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése