2017. június 24., szombat

Hagyd abba a panaszkodást!


„Zúgolódás és vonakodás nélkül tegyetek mindent!” (Filippi 2:14)

Ha valaki 500 forintot adna neked, valahányszor panaszkodsz, és visszavenne belőle, amikor hálás vagy valamiért, akkor gazdag lennél vagy szegény? Azt mondod: „Ha neked is olyan problémáid lennének, mint nekem, akkor te is panaszkodnál”. A Biblia azt mondja: „zúgolódás nélkül tegyetek mindent”, mert minél többet panaszkodsz, a dolgok annál rosszabbak lesznek. Jegyezd meg: 1) A panaszkodás függőséget okoz. A kör bezárul: van egy problémád, panaszkodsz miatta és így beleragadsz, rosszul érzed magad, ezért még többet panaszkodsz, ezzel csak még több stresszt okoz, és nem hoz megoldást. Ostobaság, nem? 2) A panaszkodás megfoszt Isten áldásaitól. Ahelyett, hogy elköteleznéd magad Istennek, kételkedsz bölcsességében és gondviselésében. Isten 23 000 izráelitát küldött ezért a halálba. „De ne is zúgolódjatok, mint ahogyan közülük némelyek zúgolódtak, és elveszítette őket a pusztító angyal. Mindez… figyelmeztetésül íratott meg nekünk…” (1Korinthus 10:10-11). Ne csak ellenőrizd a viselkedésed – változtasd meg! 3) A panaszkodás kihat az egészségedre. „A nyugodt, csendes szív és elme a test élete és egészsége…” (Példabeszédek 14:30 AMP). Őszintén, hány nyugodt és csendes panaszkodót ismersz? Panaszkodás helyett dolgozz a hozzáállásodon! Kezdd el számlálni az áldásaidat! Egy bölcs ember egyszer ezt mondta: „Panaszkodtam amiatt, hogy nincs cipőm, míg egyszer találkoztam egy emberrel, akinek lába nem volt”. Hallgasd meg, miről írt Barbara Johnston: „Egy kézzel írt levélke volt a telefonpóznára szögezve, a következő állt rajta: »Elveszett háromlábú, egyik szemére vak kutyám. Az egyik füle hiányzik, a farka letört, és nemrég ivartalanították. A Szerencsés névre hallgat.«” A Biblia azt mondja. „Mindenben (figyeld meg, nem azt mondja, hogy mindenért, hanem azt, hogy mindenben!) hálákat adjatok; mert ez az Isten akarata” (1Thesszalonika 5:18 Károli).






IMÁDKOZZ AZ ÜLDÖZÖTT KERESZTYÉNEKÉRT!

„Ne feledkezzetek meg… a gyötrődőkről” (Zsidók 13:3)

Imádkoztál már valaha a más országokban élő üldözött keresztyénekért? Meg kellene tenned, hiszen ők a lelki családod. János azt írja: „…láttam az oltár alatt azoknak a lelkét, akiket az Isten igéjéért öltek meg, és azért a bizonyságtételért, amelyet megtartottak” (Jelenések 6:9). Világszerte egyre növekvő számban adják hívők az életüket Krisztus ügyéért és bizonyságtételükért, amit megtartottak az ellenségeskedéssel szembenézve is. „Most azt próbálod elérni, hogy rosszul érezzem magam?” – kérdezed. Nem, csupán azt, hogy: 1) Légy imádkozóbb! „Ne feledkezz meg a foglyokról, mintha fogolytársaik volnátok; a gyötrődőkről, mint kik magatok is testben vagytok.” Legközelebb, amikor véletlenül ráütsz az ujjadra a kalapáccsal, és az egész tested belesajdul, emlékezz erre az igei igazságra, és imádkozz a hívők világméretű testéért, azokért a sokakért, akiket bántalmaznak, bebörtönöznek, kínoznak, sőt meg is ölnek Krisztus nevéért. 2) Légy hálásabb! Azt kérded, miért légy hálás? Azért, mert hited olyan hatékony, hogy ott vagy a „veszélyes személyek listáján” a Sátánnál; hogy fenyegetettségnek tekint birodalmára és terveire nézve. 3) Légy hívőbb! Richard Wurmbrand, a Megkínozva Krisztusért című könyv írója mondta: „Az ember nem abban hisz igazán, amit hitvallásában mond, hanem amiért meghalni is hajlandó.” Nos, neked valószínűleg sohasem kell Jézusért mártírhalált vállalnod. A kérdés azonban ez: ha nem vagy hajlandó meghalni érte, mennyi az esélye annak, hogy valóban érte élj? Mielőtt erre válaszolnál, meg kell kérdezned magadtól: „Mennyit fektetek az időmből, a javaimból, a tehetségemből az Ő országába?”
KIÉRDEMELNI A VEZETÉS JOGÁT

„Mert ki az közületek, aki tornyot akar építeni, és nem ül le előbb, és nem számítja ki a költséget, hogy telik-e mindenre a befejezésig?” (Lukács 14:28)

Ahhoz, hogy kiérdemeld a vezetés jogát, a következők kellenek: 1) Imádságban mérlegelj, mielőtt cselekszel! Az, ami oly vonzóvá teszi mások vezetésének lehetőségét az egód számára, éppen az, ami annyira sebezhetővé tesz véleményükkel és rád gyakorolt  nyomásukkal szemben. „Amikor pedig Jézus észrevette, hogy érte akarnak jönni, és el akarják ragadni, hogy királlyá tegyék, visszavonult ismét a hegyre egymagában” (János 6:15). Legyünk őszinték, ki az közülünk, aki ne szeretne néha „király” lenni? Jézust azonban nem a tömeg tetszésnyilvánítása vezette, hanem Atyjának akarata. Ennek nálad is így kell lennie! 2) Ne csupán valakit keress a feladat betöltésére, találd meg a megfelelő embert! Néha azért bízunk meg valakit egy munkával, mert nem találtunk rá senki mást. aki elvégezné. De mi történik, ha a feladat meghaladja erejüket? Több forog kockán, mint az, hogy ne sértsük meg a másik érzéseit. Ha félsz a konfrontációtól, akkor hagyod, hogy az emberek rossz helyen fárasszák magukat, lassítod ezzel a látás beteljesülését, és elcsüggeszted a körülötted lévő tehetséges embereket, akik azon töprengenek, meddig akarod mér ezt elviselni? 3) Keress jó tanácsadókat, a legjobbat, akit csak találsz! „Aki bölcsekkel jár, bölccsé lesz…” (Példabeszédek 13:20). Ne fizess kétszer ugyanazért az információért! Olyantól kérj tanácsot, akit tisztelsz, aki már tett olyat, amire most készülsz, főleg olyankor, amikor döntésed másokra is hatással van, és ki kell állnia az idő próbáját. Ami ma jónak tűnik, vagy másvalaki szépen kozmetikázott kimutatásán jól mutat, lehet, hogy holnap már nem fog olyan jónak tűnni, ha jobb lehetőségekkel találkozol. Jézus így foglalja össze a lényeget: „Ne kezdj hozzá, amíg nem mérted fel, mi lesz az ára!”




„Mert a nekünk adatott kegyelem szerint különböző ajándékaink vannak, eszerint szolgálunk is… az elöljáró igyekezettel…” (Róma 12:6-8)



Ahhoz, hogy kiérdemeld a vezetés jogát, meg kell kérdezned magadtól: 1) Együtt tudok élni ennek a döntésnek a következményeivel? Mielőtt belevágsz valamibe, győződj meg róla, hogy rendelkezel-e mindazzal, ami ahhoz kell, hogy kezelni tudd. Ha most is alig boldogulsz, hogyan fogsz megküzdeni még többel? Mielőtt Isten felépítene egy szolgálatot, az embereket építi, mert a nagyobb sikerrel nagyobb felelősség is jár. 2) Megéri a várható haszon a befektetést? Ha túl sok kötelezettséget vállalsz magadra, az első dolog, ami kárt szenved, az Isten töltött időd. A következő szenvedő a családod. E kettő fedezete nélkül sebezhető vagy. Sok jó ügy van a világon, de Isten csak akkor fog felvirágoztatni, ha arra összpontosítasz, amire ő elhívott. 3) Reálisak az elvárásaim? Hudson Taylor mondta: „Próbálkozz nagy dolgokkal Istenért, és számíts nagy dolgokra Istentől.” Amikor az emberi bölcsesség és képesség már nem tud továbbvinni, a hit továbbsegít, mert a hit Isten kezét fogja, és „Istennél minden lehetséges” (Máté 19:26). De vigyázz, hogy valóban hit által és ne csupán feltételezésekre alapozva cselekedj! 4) Hogyan tudom túlélni a mát azért, hogy holnap gyarapodjak? Az akadályok és nehézségek elkerülhetetlenek, részei az Útnak. De nem engedheted, hogy miattuk kételkedj Istenben, vagy abban, amire elhívott. Légy olyan, mint Ábrahám, aki nem tántorodott meg, állj szilárdan Isten Igéjén! „Isten ígéretét sem vonta kétségbe hitetlenül, sőt megerősödött a hitben dicsőséget adva Istennek, és teljesen bizonyos volt afelől, hogy amit ígér, azt meg is tudja tenni” (Róma 4:20-21).






Légy jobb hallgatóság!


„…legyen minden ember gyors a hallásra, késedelmes a szólásra…” (Jakab 1:19)
Jó vezető akarsz lenni? Légy jobb hallgató! Íme, két történet, ami bármikor megtörténhet, ha nem szánunk időt a valódi odafigyelésre. Az első egy fiatal egy nőről szól, akit a főnöke megbántott azzal, hogy gyakran végig sem hallgatta. „Azt vártuk volna tőle, hogy végighallgat, és válaszol a munkánkkal kapcsolatos komoly kérdésekre. Sokszor elsétált még a mondat közepén, mintha semmit sem hallott volna.” A másik egy gyülekezeti ifjúságvezető, akit elbocsátottak a szolgálatból. „Miután már két éve szolgáltam itt az Urat, behívtak egy vezetőségi megbeszélésre. Készítettek egy listát mindarról, amit rosszul csináltam az elmúlt két évben. A legtöbb dolog, amit mondtak igaz volt, hiszen ezen a területen teljesen kezdő voltam. Ezután megkértek, hogy mondjak le.
Mit tudtam meg ebből?
a) Egész idő alatt senki sem törődött velem annyira, hogy tanítson vagy vezessen.
b) Nekem fogalmam sem volt arról, hogy rosszul csinálom, és senki sem figyelmeztetett.
c) A gyülekezet vezetői sosem barátkoznak a beosztottaikkal.”
Miért esik nehezére a vezetőknek, hogy meghallgassanak? Mert a vezetők szeretnek beszélni, és ahogy nő a tekintélyük, fennáll a veszélye annak, hogy azt gondolják, kevesebb okuk van hallgatni. A vezetők természetüknél fogva hajlamosak arra, hogy a csatamezőn ne az első sorban álljanak. Ahhoz, hogy győzhessenek, folyamatosan figyelniük kell azokra, akik a lövészárkokban vannak, mert a tőlük kapott információkra támaszkodva tudnak bölcs döntéseket hozni. Mielőtt Ezékiel prófétává lehetett volna, és elkezdhette vezetni Isten népét, az írja: „…ott ültem közöttük hét napig összetörve. Hét nap múlva… szólt hozzám az Úr igéje” (Ezékiel 3:15-16).


Tanulj meg nevetni!


„A vidám szív a legjobb orvosság…” (Példabeszédek 17:22)
Ha szemléletmódod folyton negatív, akkor valami baj van. „…megvan az ideje a nevetésnek…” (Prédikátor 3:4). Azt mondod: „Most épp semmit sem látok, amin nevetni lehetne”. Akkor figyeld meg, hogyan kezdi a zsoltáros a 124., a 125. és a 126. zsoltárokat: „Ha nem lett volna velünk az Úr…akkor elevenen nyeltek volna el bennünket…” (Zsoltárok 124:1-3). „Akik az Úrban bíznak, olyanok, mint a Sion hegye, amely nem inog, hanem örökre megáll” (Zsoltárok 125:1). „Mikor jóra fordította Sion sorsát az Úr… megtelt a szánk nevetéssel…Ezt mondták akkor a népek: Hatalmas dolgot tett ezekkel az Úr!” (Zsoltárok 126:1-3).
Amikor a bajok között is örvendezni tudsz, az emberek tudni akarják majd, hogy mi a titkod. És mindig fogsz találni okot az örömre, ha emlékszel arra, Ki áll a te oldaladon. Az orvosok megerősítették, amit a Biblia tanít: a nevetés oldja a stresszt és erősíti az immunrendszert – „a vidám szív a legjobb orvosság”; továbbá a pozitív hozzáállás jóindulatot és együttműködést hoz számodra. Ha egy krízisben tovább fokozod a feszültséget és a zavart, az emberek nem bíznak többé abban, hogy képes leszel nyomás alatt is kezelni a helyzetet. De ha nyugodt maradsz, és megőrzöd humorérzékedet, amikor a dolgok szétesnek, akkor jobb munkával és nagyobb hűséggel mutatják ki megbecsülésüket. Természetesen vannak komoly problémák, de semmire sem mégy azzal, ha mindig zord az arcod. Tedd a problémákat Isten kezébe, és figyeld meg, mi lesz az eredmény! Jób ezt mondta: „[Isten] Megtölti még szádat nevetéssel, és ajkaidat ujjongással” (Jób 8:21). Nos, ha Jób ezt tudta mondani, akkor biztos, hogy te is kimondhatod!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése